A 5-year Treasury bond has a 3.65% yield. A 10-year Treasury bond yields 6.25%,
ID: 2689845 • Letter: A
Question
A 5-year Treasury bond has a 3.65% yield. A 10-year Treasury bond yields 6.25%, and a 10-year corporate bond yields 8.85%. The market expects that inflation will average 2.85% over the next 10 years (IP10 = 2.85%). Assume that there is no maturity risk premium (MRP = 0), and that the annual real risk-free rate, r*, will remain constant over the next 10 years. (Hint: Remember that the default risk premium and the liquidity premium are zero for Treasury securities: DRP = LP = 0). A 5-year corporate bond has the same default risk premium and liquidity premium as the 10-year corporate bond described above. What is the yield on this 5-year corporate bond? Round your answer to two decimal places. %Explanation / Answer
For 5-year Treasury bond
Yield of bond=Risk-free rate+inflation premium
3.65=Risk-free rate+2.85
Risk-free rate=3.65-2.85 =0.8%
For 10-year Treasury bond
6.25=Risk-free rate+2.85
Risk-free rate=6.25-2.85 =3.40%
For 10-year corporate bond
Yield on Bond = Risk Free Rate + Inflation Premium + Maturity Risk Premium + Default Risk Premium + Liquidity Premium
8.85 =3.4+2.85+ Maturity Risk Premium + Default Risk Premium + Liquidity Premium
Maturity Risk Premium + Default Risk Premium + Liquidity Premium=2.6%
Since there is no Market Risk Premium, then:
Default Risk Premium + Liquidity Premium=2.6%
For the 5-year Corporate Bond:
Yield of Bond =0.8+2.85+2.6=6.25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.