The Shannon Corporation has credit sales of $1,187,200. Total assets turnover 3.
ID: 2696365 • Letter: T
Question
The Shannon Corporation has credit sales of $1,187,200.Total assets turnover 3.20 times Cash to total assets 1.80 percent Accounts receivable turnover 20 times Inventory turnover 16 times Current ratio 1.95 times Debt to total assets 40 percent
Using the above ratios, fill in the balance sheet. (Round your intermediate calculations and final answers to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
SHANNON CORPORATION
Balance Sheet 201X Assets Liabilities and Stockholders' Equity Cash $ Current debt $ Accounts receivable Long-term debt Inventory Total current assets Total debt Fixed assets Net worth Total assets $ Total debt and
stockholders' equity $
The Shannon Corporation has credit sales of $1,187,200.
Explanation / Answer
Griggs Corporation
Sales/total assets = 3.20 times
Total assets = $1,187,200/2.4
Total assets = $494,666
Cash = 1.8% of total assets
Cash = 1.8%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.