Lloyd Inc. has sales of $200,000, a net income of $14,000, and the following bal
ID: 2697356 • Letter: L
Question
Lloyd Inc. has sales of $200,000, a net income of $14,000, and the following balance sheet:
The new owner thinks that inventories are excessive and can be lowered to the point where the current ratio is equal to the industry average, 2.5x, without affecting sales or net income. If inventories are sold and not replaced (thus reducing the current ratio to 2.5x), if the funds generated are used to reduce common equity (stock can be repurchased at book value), and if no other changes occur, by how much will the ROE change? Round your answer to two decimal places. What will be the firm's new quick ratio? Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
ANSWER
Since inventory is not included in the Quick Ratio, selling the inventory will have no effect on it.
Current ROE = 15,000/200,000
Expected ROE = 15,000/50,000
Current current ratio = 210,000/50,000
Expected current ratio = 60,000/50,000
Current quick ratio = 60,000/50,000
Expected quick ratio = 60,000/50,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.