Lloyd Inc. has sales of $650,000, a net income of $39,000, and the following bal
ID: 2705816 • Letter: L
Question
Lloyd Inc. has sales of $650,000, a net income of $39,000, and the following balance sheet:
The new owner thinks that inventories are excessive and can be lowered to the point where the current ratio is equal to the industry average, 2.5x, without affecting sales or net income.
Please show calculation. Thanks.
Explanation / Answer
Current ROE = net income/common equity = 39,000/913,770 = 4.268%
Current ratio should be brought down to 2.5x.
So new current assets = 2.5*current liabilities = 2.5*(168,740+77,220) = 614,900
Decrease in inventory = old current assets-new current assets = (131,560+180,180+700,700)-614,900 = 397,540
This amount of common equity is bought back. So new common equity = 913,770-397,540=516,230
New ROE = net income/new common equity = 39,000/516,230 = 7.555%
Change in ROE = 7.555%-4.268% = 3.287%
New quick ratio = (cash+receivables)/current liabilities = (131,560+180,180)/(168,740+77,220) = 1.27x
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.