Crypton Electronics has a capital structure consisting of 39% common stock and 6
ID: 2697818 • Letter: C
Question
Crypton Electronics has a capital structure consisting of 39% common stock and 61% debt. A debt issue of $1,000 par value, 5.7% bonds that mature in 15 years and play annual interest will sell for $979. Common stock of the firm is currently selling for $30.35 per share and the firm expects to pay a $2.19 dividend next year. Dividends grown at the rate of 5.3% per year and are expected to continue to do so for the foreseeable future. What is Crypton's cost of capital where the firm's tax rate is 30%?
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Explanation / Answer
yield on debt be y
979 * ( 1 + y )^15 = 1000 * ( 1.057 ) ^15
y = 5.84966%
Cost of equity is x
x= 5.3% + 2.19 * 100 / 30.35 = 12.51582%
Cost of capital is
( 1 - 0.3 ) * 5.84966 * 0.61 + 0.39 * 12.51582
= 7.379%
~7.38%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.