You bought one of Great White Shark Repellant Co.’s 7 percent coupon bonds one
ID: 2698269 • Letter: Y
Question
You bought one of Great White Shark Repellant Co.’s 7 percent coupon bonds one year ago for $1,045. These bonds make annual payments and mature 12 years from now. Suppose you decide to sell your bonds today, when the required return on the bonds is 6 percent.
If the inflation rate was 3.2 percent over the past year, what was your total real return on investment? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
You bought one of Great White Shark Repellant Co.’s 7 percent coupon bonds one year ago for $1,045. These bonds make annual payments and mature 12 years from now. Suppose you decide to sell your bonds today, when the required return on the bonds is 6 percent.
Explanation / Answer
current price = 70/1.06 + 70/1.06^2 + 70/1.06^3 .......1070/1.06^12 = 1083.84
totall return on investment =(1083.84+70-1045)/1045 = 10.42%
total real return on investment = 10.42%-3.2% = 7.22%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.