The fun Foods corporation must decide on what new product lines to introduce nex
ID: 2700880 • Letter: T
Question
The fun Foods corporation must decide on what new product lines to introduce next year .After tax cash flows are listed below along with initial investments .The firm%u2019s cost of capital is 12% and its target accounting rate of return is 20%.Assume straight %u2013line depreciations and an asset life of five years .The corporate tax rate is 35%.All projects are independent.
Projects
Investment
Year1
Year2
Year 3
Year 4
Year 5
A
$5,000
$800
$1,000
$350
$1,250
$3,000
B
$7,500
$1,250
$3,000
$2,500
$5,000
$5,000
C
$4,000
$600
$1,200
$1,200
$2,400
$3,000
a) Calculate the accounting rate of return on the project. Which projects are acceptable according to this criterion?(Note Assume net income is equal to after %u2013tax cash flow less depreciation)
b) Calculate the payback period. All projects with a payback of fewer than four years are acceptable. Which are acceptable according to this criterion?
c) Calculate the projects NPV s .Which are acceptable according to this criterion
d) Calculate the Projects IRRs .Which are acceptable according to this criterion
e) Which projects should be chosen
Projects
Investment
Year1
Year2
Year 3
Year 4
Year 5
A
$5,000
$800
$1,000
$350
$1,250
$3,000
B
$7,500
$1,250
$3,000
$2,500
$5,000
$5,000
C
$4,000
$600
$1,200
$1,200
$2,400
$3,000
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Accunting Rate of Return
A = (800 + 1000 + 350 + 1250 + 3000 - 1000*5)/5/5000/2 = 11.20%
B = (1250 + 3000 + 2500 + 5000 + 5000 + 5*1500)/5/7500/2 = 49.33%
C = (600 + 1200 + 1200 + 2400 + 3000 - 5*800)/5/4000/2 = 44%
Project B and C should be accepted.
Part B:
Payback Period
A
Total Investment to be recovered = 5000
Payback Period = 4 + (5000 - 800 - 1000 - 350 - 1250)/3000 = 4.53 Years
B
Total Investment to be recovered = 7500
Payback Period = 3 + (7500 - 1250 - 3000 - 2500)/5000 = 3.15 Years
C
Total Investment to be recovered = 4000
Payback Period = 3 + (4000 - 600 - 1200 - 1200)/2400 = 3.42 Years
Project B and C should be accepted.
NPV
A = - 5000 + 800/(1+.12)^1 + 1000/(1+.12)^2 + 350/(1+.12)^3 + 1250/(1+.12)^4 + 3000/(1+.12)^5 = -742.72
B = - 7500 + 1250/(1+.12)^1 + 3000/(1+.12)^2 + 2500/(1+.12)^3 + 5000/(1+.12)^4 + 5000/(1+.12)^5 = 3801.83
C = - 4000 + 600/(1+.12)^1 + 1200/(1+.12)^2 + 1200/(1+.12)^3 + 2400/(1+.12)^4 + 3000/(1+.12)^5 = 1574.007 or 1574.01
Project B and C should be accepted.
IRR
A =
NPV = 0 = - 5000 + 800/(1+r)^1 + 1000/(1+r)^2 + 350/(1+r)^3 + 1250/(1+r)^4 + 3000/(1+.r)^5
Solving for r we get IRR as = 7%
B =
NPV = 0 = - 7500 +1250/(1+r)^1 + 3000/(1+r)^2 + 2500/(1+.r)^3 + 5000/(1+r)^4 + 5000/(1+r)^5
Solving for r we get IRR as = 27%
C=
NPV = 0 = - 4000 + 600/(1+r)^1 + 1200/(1+r)^2 + 1200/(1+r)^3 + 2400/(1+r)^4 + 3000/(1+r)^5
Solving for r we get IRR as = 23.37%
Project B and C should be accepted.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.