Assume the following information: Type of Capital After-Tax Cost Proportion of C
ID: 2700929 • Letter: A
Question
Assume the following information:
Type of Capital After-Tax Cost Proportion of Capital Structure
Debt 5% 20%
Common Equity- 11% 80%
retained earnings
Common Equity- 14%
new issue
The firm expects to retain $160,000 in earnings this year to invest in capital budgeting projects.
1. If the firms's capital budget is expected to equal $190,000, what required rate of return, or marginal cost of capital, should be used when evaluating capital budgeting projects?
2. What is the WACC if the capital budget is expected to be $220,000?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Retained Earnings = 160000
Capital Budget Expected = 190000
80% of 190000 = 152000 (will be met through retained earnings of 160000)
20% of 190000 = 38000 (will be through debt)
Required Return or MCC = 11*(152000/190000) + 5*(38000/190000) = 9.8%
Part B:
Retained Earnings = 160000
Capital Budget Expected = 220000
80% of 220000 or 160000 whichever is less = 160000 (will be met through retained earnings of 160000)
20% of 220000 = 44000 (will be through debt)
Balance = 220000 - 160000 - 44000 = 16000 (will be through new equity)
WACC = 11*(160000/220000) + 5*(44000/220000) + 14*(16000/220000) = 10.02%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.