You have been asked by the CFO of your company tp evaluate the proposed acquisit
ID: 2700932 • Letter: Y
Question
You have been asked by the CFO of your company tp evaluate the proposed acquisition of a new manufacturing machine. The machine's purchase price is $81,000 and it would cost another $12,500 to modify it so that it can be used by your firm. This machine which falls into the MACRS 5-year class, would be sold after 5 years. Use of the machine would require an increase in net working capital (more expensive raw materials) of $2,000. The machine would have no effect on revenues, but it is expected to save the firm $33,000 per year in before-tax operating costs, mainly labor. The firm's marginal tax rate is 35%, and its required rate of return for such investments is 14%. Should the machine be purchased? Why or Why not?
Explanation / Answer
Initial Cost = 81000+12500+2000 = 95500 operational CF = 33000(1-0.35) * PVIFA(14%,5) = 21450 *3.43380 = 73655.01. Terminal Flow = 2000*0.51936 = 1038.737 NPV of machine = (95500) + 73655.01+ 1038.737 = -20806.26 Since machine has a negative value it should not be purchased
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.