A corporation has decided to replace an exisiting asset with a newer model. Two
ID: 2702075 • Letter: A
Question
A corporation has decided to replace an exisiting asset with a newer model. Two years ago, the existing asset originally cost $30,000 and was being depreciated under MACRS using five-year recovery period. The existing asset can be sold for $25,000. The new asset will cost $75,000 and will also be depreciated under MACRS using a five-year recovery period. If the assumed tax rate is 40 percent on ordinary income and capital gains, the intitial investment is
a. $42,000
b. $54,240
c. $52,440
d. $50,000
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Saleable Value of Old Asset = 25000
Gain/Loss on Sale of Assets = 25000 - 30000*(1-.52) = 10600
Tax on Gain = 10600*.40 = 4240
Total Amount Realized = 25000 - 4240 = 20760
The amount of initial investment would be = 75000 (Cost of New Asset) - 20760 (Saleable Value of Old Asset) = 54240
Option B is correct.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.