The Wriglwy COmpany needs to raise 21 million The investment banking firm of Tin
ID: 2702384 • Letter: T
Question
The Wriglwy COmpany needs to raise 21 million The investment banking firm of Tinker Evers and Chance will handle transaction.
a= If stock is utilized 2,100,000 shares will be sold to the public for $11 per share The corp will recieve $10 per share
What is the % underwriting spread per share
b=If bonds are utilized slightly over 21,000 bonds will be sold to the public for 1,007 per bond Corporation will recieve $998 per bond What is the percentage of underwriting spread per bond
c=WHich alternative has the largest % of spread
c2= Is this the normal relationship between the two types of issues?
Explanation / Answer
a. Spread = $11.00 -$10.00 = $1.00 %
underwriting spread = $1.00/$11.00 = 9.09%
==========
b. Spread = $1,007 -$998 = $9 %
underwriting spread = $9/$1,007 = .893%
============
c. The stock alternative has the larger percentage spread.
This is normal because there is more uncertainty in the market associated with a stock offering and investment bankers want to be appropriately compensated.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.