The Wrigley Corporation needs to raise $21 million. The investment banking firm
ID: 2702480 • Letter: T
Question
The Wrigley Corporation needs to raise $21 million. The investment banking firm of Tinkers, Evers, & Chance will handle the transaction
a=
If stock is utilized, 2,100,000 shares will be sold to the public at $11.00 per share. The corporation will receive a net price of $10 per share. What is the percentage underwriting spread per share?
b= If bonds are utilized, slightly over 21,000 bonds will be sold to the public at $1,007 per bond. The corporation will receive a net price of $998 per bond. What is the percentage of underwriting spread per bond? (Relate the dollar spread to the public price.
c= Which alternative has the larger percentage of spread?
d=
Is this the normal relationship between the two types of issues?
Explanation / Answer
a. Spread = $11 -$10 = $0.10 %
underwriting spread = $.10/$11 = 0.9%
================================================================
b. Spread = $1,007 -$998 = $9 %
underwriting spread = $9/$1,007 = .893%
================================================================
c. The stock alternative has the larger percentage spread.
This is normal because there is more uncertainty in the market associated with a stock offering and investment bankers want to be appropriately compensated.
================================================================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.