Suppose your company needs to raise $17 million and you want to issue 11-year bo
ID: 2704045 • Letter: S
Question
Suppose your company needs to raise $17 million and you want to issue 11-year bonds for this purpose. Assume the required return on your bond issue will be 10 percent, and you're evaluating two issue alternatives: a 10 percent semiannual coupon bond and a zero coupon bond. Your company's tax rate is 31 percent.
a. You will need to issue __________of the coupon bonds to raise the $17 million.
b. You will need to issue __________of the zeroes to raise the $17 million. (round 2 decimal places)
c. In 11 years, your company's repayment will be $____________if you issue the coupon bonds.
d. If you issue the zeroes, your company's repayment will be $_____________.
Explanation / Answer
Current price of coupon bonds
Copon payment = 10*1000/2= 50
Current price of coupon bonds = 50/1.05 + 50/1.05^2 + 50/1.05^3 ......50/1.05^22 + 1000/1.05^22 =$1000
Current price of zero coupon bond = 1000/1.05^22 =$341.85
a. No of bonds to issue = 17000000/1000= 17000
You will need to issue 17000 __________of the coupon bonds to raise the $17 million
b. No of bonds to issue = 17000000/$341.85= 49,729.43
You will need to issue 49,729.43_________of the coupon bonds to raise the $17 million
c. Repayment of coupon bond = 17000*(1000+50) =$17,850,000
In 11 years, your company's repayment will be $17,850,000 if you issue the coupon bonds
d. Repayment of zero coupon bond =49,729.43*(1000) =$ 49,729,430.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.