Given the following information for find the WACC. Assume the company\'s tax rat
ID: 2704088 • Letter: G
Question
Given the following information for find the WACC. Assume the company's tax rate is 35%
Debt: 8000 6.5 per cent coupon bonds outstanding, $1000 par value, 25 years to maturity, selling for 106 percent of par; the bonds make semi-annual payments.
Common Stock: 310000 shares outstanding, selling for $57 per share; the beta is 1.05
Preferred Stock: 15000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currentlt selling at $72 per share.
Market: 7 percent market risk premium and 4.5 percent risk free rate.
Explanation / Answer
Cost of debt = rd
Coupon payment = 6.5%*1000/2 =$32.5
106%*1000 = 32.5/(1+rd) + 32.5/(1+rd)^2 + 32.5/(1+rd)^3.... 1032.5/(1+rd)^50
rd= 6.03%
Debt = 8000*106%*1000 =$8,480,000
Cost of equity = 4.5% + 1.05*7% = 11.85%
Equity = 310000*57 =$17,670,000
Preferred stock
72 = 4%*100/rp
rp= 5.56%
Preferred Stock = 15000*72 =$1,080,000
WACC = Equity%*re + Debt%*rd*(1-tax)+ Preferred%*rp
= (17,670,000*11.85% + 8,480,000*6.03%*(1-35%) + 1,080,000*5.56%)/(1,080,000+17,670,000+ 8,480,000)
= 9.13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.