Problem 10-10 Break-Even (LO2) Dime a Dozen Diamonds makes synthetic diamonds by
ID: 2705333 • Letter: P
Question
Problem 10-10 Break-Even (LO2)
Dime a Dozen Diamonds makes synthetic diamonds by treating carbon. Each diamond can be sold for $140. The materials cost for a standard diamond is $40. The fixed costs incurred each year for factory upkeep and administrative expenses are $216,000. The machinery costs $2.5 million and is depreciated straight-line over 10 years to a salvage value of zero.
What is the accounting break-even level of sales in terms of number of diamonds sold?
What is the NPV break-even level of sales assuming a tax rate of 35%, a 10-year project life, and a discount rate of 12%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.)
Dime a Dozen Diamonds makes synthetic diamonds by treating carbon. Each diamond can be sold for $140. The materials cost for a standard diamond is $40. The fixed costs incurred each year for factory upkeep and administrative expenses are $216,000. The machinery costs $2.5 million and is depreciated straight-line over 10 years to a salvage value of zero.
Explanation / Answer
a)
Profit per diamond is 140 - 40 = 100
to breakeven they must sell 216000 / 100 = 2160 diamonds.
If including the material the breakeven is ( 2,500,000 / 10 + 216000 ) / 100 = 4660 diamonds
b)
using a discount rate of 12%, the post tax profit should be x say
2500000 = x / 1.12 + ... + x/1.12^10 = 5.65x
x = 442,460.41
let the pretax profits be p
tax is ( p - 2500000 / 10 ) * 0.35
Hence the profit is
p - ( p - 2500000 / 10 ) * 0.35 = 442,460.41
0.65p + 250000 * 0.35 = 442,460.41
p = 546092.94
Hence to get this P the sales is say s
s * 100 - 216000 = 546092.94
s = 7620.93
or S = 7621
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.