Firm C is considering the acquisition of Firm T. Firm C has estimated the cash f
ID: 2705885 • Letter: F
Question
Firm C is considering the acquisition of Firm T. Firm C has estimated the cash flows, cost of
capital, and growth rate for firm T shown below. Using these estimates, estimate the current
value of firm T using the terminal value technique/horizon value.
WACC = 12%, g = 3% (assumed constant following year 4).
Check Answer: Estimated Firm Value Today = $31,275
Please show all work to get to firm value of $31,275!
**After calculating the terminal value at year 4, just combine that number with the year 4 CF
and that will be CF4 for the calculator input. You can then use the cash flow worksheet on a
financial calculator to solve, just assume that CF0 = $0.
Explanation / Answer
Terminal value = Y4CF*(1+g)/(WACC-g) = 3210*(1+3%)/(12%-3%) = $36,737
So Current value = CF1/(1+WACC)^1 + CF2/(1+WACC)^2 + CF3/(1+WACC)^3 + CF4/(1+WACC)^4 + TV/(1+WACC)^4
= 2130/(1+12%)^1 + 2420/(1+12%)^2 + 2890/(1+12%)^3 + 3210/(1+12%)^4 + 36737/(1+12%)^4
= $31,275
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.