Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.81 per share and sells fo
ID: 2706176 • Letter: E
Question
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.81 per share and sells for $30 a share.
If investors believe the growth rate of dividends is 3% per year, what is the opportunity cost of capital?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If investors' opportunity cost of capital is 15%, what must be the growth rate they expect of the firm?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If the sustainable growth rate is 5% and the plowback ratio is .5, what must be the return on equity ROE? (Round your answer to 2 decimal places.)
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.81 per share and sells for $30 a share.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Opportunity cost of capital = D1/Current Stock Price + g
D1 = 1.81*(1+.03) = 1.8643
Opportunity cost of capital = 1.8643/30 + .03 = 9.21%
Part B:
30 = 1.81*(1+g)/(.15 - g)
4.5 - 30g = 1.81 + 1.81g
31.81g = 2.69
Growth Rate = 2.69/31.81 = 8.46%
Part C:
Return on Equity = Sustainable Growth Rate/Plowback Ratio = 5%/.5 = 10%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.