To help finance a major expansion, Castro Chemical Company sold a noncallable bo
ID: 2707016 • Letter: T
Question
To help finance a major expansion, Castro Chemical Company sold a noncallable bond several years ago that now has 20 years to maturity. This bond has a 9.25% annual coupon, paid semiannually, sells at a price of $875, and has a par value of $1,000. If the firm's tax rate is 40%, what is the component cost of debt for use in the WACC calculation? WORK MUST BE SHOWN.
a.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
5.95%
b.
5.63%
c.
6.47%
d.
6.15%
e.
5.31%
a.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
5.95%
b.
5.63%
c.
6.47%
d.
6.15%
e.
5.31%
Explanation / Answer
(C) 6.47%
875= 46.25PVIFA(YTM,40)+1000PVIF(YTM,40)
YTM= (2x5.39)= 10.78%
cost of debt for use in the WACC calculation= After tax YTM= 10.78x (1-.4)= 6.468% or rounding will give 6.47%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.