Can you show me how please FarCry Industries, a maker of telecommunications equi
ID: 2707043 • Letter: C
Question
Can you show me how please
FarCry Industries, a maker of telecommunications equipment, has 3 million shares of common stock outstanding, 1 million shares of preferred stock outstanding, and 10,000 bonds. Suppose the common shares are selling for $27 per share, the preferred shares are selling for $14.50 per share, and the bonds are selling for 98 percent of par.
What weight should you use for debt in the computation of FarCry
FarCry Industries, a maker of telecommunications equipment, has 3 million shares of common stock outstanding, 1 million shares of preferred stock outstanding, and 10,000 bonds. Suppose the common shares are selling for $27 per share, the preferred shares are selling for $14.50 per share, and the bonds are selling for 98 percent of par.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Market Value of Equity = 3000000*27 = 81000000
Market Value of Debt = 10000*1000*98% = 9800000
Market Value of Preferred Stock = 1000000*14.50 = 14500000
Total Market Value = 81000000 + 9800000 + 14500000 = 105300000
Weight of Debt = 9800000/105300000*100 = 9.31%
Answer is 9.31%.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.