Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to

ID: 2707217 • Letter: A

Question

Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10  years. The farm will require an initial investment of $11.90  million. This investment will consist of $2.30   million for land and $9.60  million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10  years at a price of $5.28  million, $2.35  million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.08  million each year, and annual cash flow from operations equals $1.90  million. The marginal tax rate is 35  percent, and the appropriate discount rate is 10  percent. Calculate the NPV of this investment. (Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.)

NPV
$
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $11.90 million. This investment will consist of $2.30 million for land and $9.60 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.28 million, $2.35 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.08 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.90 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 10 percent. Calculate the NPV of this investment.

Explanation / Answer

Cash flow of investment in year 0 is: $(11,900,000)

Annual cash flows from operations= $1,900,000

Present value of free cash flows:

PV(FCF) = Annual CF *PV Annuity factor

=$1,900,000 *PVA(10%,10)

= 1900,000*(1- (1+i)^(-n))/i

= 1900,000*(1-(1+10%)^(-10))/10%

= 1900000*6.1446

= $11,674,740.00


Book value of asset = (5.28M-2.35M) = $2,930,000

Sale price of asset = $5,280,000

Tax on sale of an asset =(Selling price of asset - Book value of asset)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote