Consider the following information: Calculate the expected return for Stock A. (
ID: 2707977 • Letter: C
Question
Consider the following information:
Calculate the expected return for Stock A. (Do not round your intermediate calculations.)
9.57%
7.69%
9.2%
9.66%
7.62%
(b) Calculate the expected return for Stock B. (Do not round your intermediate calculations.)
18.72%
17.1%
18%
18.9%
8%
(c) Calculate the standard deviation for Stock A. (Do not round your intermediate calculations.)
2.27%
2.16%
1.61%
2.39%
2.36%
(d) Calculate the standard deviation for Stock B. (Do not round your intermediate calculations.)
15.84%
16.64%
11.2%
15.05%
16.48%
Explanation / Answer
expected return for stock A = (0.10*0.03) + (0.50*0.09) + (0.40*0.11) = 0.092 or 9.2%
expected return for stock B = (0.10*-0.23) + (0.50*0.15) + (0.40*0.32) = 0.18 or 18%
standard deviation for stock A = sqrt((0.03-0.092)^2*0.10 + (0.09-0.092)^2*0.50 + (0.11-0.092)^2*0.4) = 2.27%
standard deviation of stock B = sqrt((-0.23-0.18)^2*0.10 + (0.15-0.18)^2*0.5 + (0.32-0.18)^2*0.4 = 15.84%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.