Below are figures pulled from an income statement for Company ABC Sales: $590,00
ID: 2708372 • Letter: B
Question
Below are figures pulled from an income statement for Company ABC
Sales: $590,000
Variable costs: $369,340
Fixed costs: $140,000
Units sold: 23,600
Based on this data calculate the following (Round to the nearest cent) :
a. What is the contribution margin?
b. What is the contribution margin per unit?
c. What is break-even in dollars?
d. What is break-even in units?
e. What is the margin of safety in dollars?
f. Assuming fixed costs remain at the current cost, how many units before Company XYZ will have a before tax profit of $ 100,000?
g. Assuming fixed costs remain at the current cost, sales price per unit does not change and variable cost per unit does not change, how much profit before tax will be produced if sales in the coming year increase by 5%?
Below are figures pulled from an income statement for Company ABC Based on this data calculate the following (Round to the nearest cent) : What is the contribution margin? What is the contribution margin per unit? What is break-even in dollars? What is break-even in units? What is the margin of safety in dollars? Assuming fixed costs remain at the current cost, how many units before Company XYZ will have a before tax profit of $ 100,000? Assuming fixed costs remain at the current cost, sales price per unit does not change and variable cost per unit does not change, how much profit before tax will be produced if sales in the coming year increase by 5%?Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Contribution Margin = Sales - Variable Cost = 590000 - 369340 = 220660
Part B:
Contribution Margin Per Unit = Contribution Margin/Units Sold = 220660/23600 = 9.35
Part C:
Selling Price Per Unit = 590000/23600 = 25
Break Even (Dollars) = Fixed Cost/Contribution Margin Per Unit*Selling Price Per Unit = 140000/9.35*25 = 374331.55 or 374332
Part D:
Break Even Point (Units) = Fixed Cost/Contribution Margin Per Unit = 140000/9.35 = 14973.26 or 14973 units
Part E
Margin of Safety (Dollars) = Sales - Break Even Sales = 590000 - 374331.55 = 215668.45 or 215668
Part F
Sales (Units) = (Fixed Cost + Profit)/Contribution Per Unit = (140000 + 100000)/9.35 = 25668.45 or 25668 units
Part G:
Sales (23600*1.05%*25) = 619500
Less Variable Cost (23600*1.05%*15.65) = 387807
Contribution = 231693
Less Fixed Cost = 140000
Profit = 91693
Profit = 91693
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.