Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondeprec
ID: 2708526 • Letter: M
Question
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $2,700 per year and variable costs are $42 per unit.
If the project requires an initial investment of $4,000 and is expected to last for 5 years and the firm pays no taxes. The initial investment will be depreciated straight-line over 5 years to a final value of zero, and the discount rate is 12%. What are the accounting and NPV break-even levels of sales? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)
What will be the accounting and NPV break-even levels of sales, if the firm's tax rate is 35%? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $2,700 per year and variable costs are $42 per unit.
Explanation / Answer
a) Initial Investment is $ 4000
This depriciates over a period of 5 years.
We can take it as fixed cost of $ 800 per year.
Total Fixed Cost (TFC) = $800 + $2700 = $ 3500
TFC + TVC = n*SP
TFC + n*VC = n*SP
n = TFC/(SP - VC)
SP is selling price.
TVC is Total Variable Cost
n = 3500/(70 - 42) =125 units.
NPV = Amount/(1 + R)^t
R is Discount Rate
t is the period.
For t = 0 , n = 3500/28 = 125
For t = 1 , n = 3500/(1.12)/28 = 112
For t = 2 , n = 100
For t = 3 , n = 89
b)TFC + TVC + 0.35 n SP = n*SP
n = 3500/0.65/28 = 192 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.