Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Return Standard Deviation Treasury bills 6.0% 0% Stock P 10.5 13 Stock Q 16.5 31

ID: 2709018 • Letter: R

Question

Return Standard Deviation
  Treasury bills 6.0%    0%     
  Stock P 10.5       13        
  Stock Q 16.5       31        
  Stock R 20.5       23        

Here are returns and standard deviations for four investments.

Calculate the standard deviations of the following portfolios.

a. 50% in Treasury bills, 50% in stock P. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

Standard deviation %

b. 50% each in Q and R, assuming the shares have: (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 1 decimal place.)

Standard Deviation
  Perfect positive correlation %
  Perfect negative correlation %
  No correlation %

Explanation / Answer

a)Since there is no correlation between Stock P and Treasury bills, Standard deviation of portfolio will be weighted average standard deviation of the same:

SD portfolio = SDt x Wt   + SDp x Wp

         = 0% x 0.50 + 0.105 x0.50

         = 5.25%

b) Since there is correlation, we can use following formula to calculate variance:

Perfect positive correlation

Variance = (SDq x Wq)^2 + (SDr x Wr)^2 +2xWqxWrxSDqxSDr x correl

                   = (16.5 x 0.5)^2 + (20.5x0.5)^2 + 2x 0.5 x0.5 x16.50 x20.5 x1

                   = 173.125 +169.125

                   = 342.25

Standard Deviation of portfolio = variance ^0.50

                                                                = 342.25^0.50

                                                                = 18.50%

Perfect negative correlation

Variance = (SDq x Wq)^2 + (SDr x Wr)^2 +2xWqxWrxSDqxSDr x correl

                   = (16.5 x 0.5)^2 + (20.5x0.5)^2 + 2x 0.5 x0.5 x16.50 x20.5 x-1

                   = 173.125 - 169.125

                   = 4

Standard Deviation of portfolio = variance ^0.50

                                                                = 4^0.50

                                                                = 2%

no correlation

Variance = (SDq x Wq)^2 + (SDr x Wr)^2 +2xWqxWrxSDqxSDr x correl

                   = (16.5 x 0.5)^2 + (20.5x0.5)^2 + 2x 0.5 x0.5 x16.50 x20.5 x0

                   = 173.125 + 0

                   = 173.125

Standard Deviation of portfolio = variance ^0.50

                                                                = 173.125^0.50

                                                                = 13.16%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote