Suppose the yield on short-term government securities (perceived to be risk-free
ID: 2710295 • Letter: S
Question
Suppose the yield on short-term government securities (perceived to be risk-free) is about 4%. Suppose also that the expected return required by the market for a portfolio with a beta of 1 is 12%. According to the capital asset pricing model: a. What is the expected return on the market portfolio?
b. What would be the expected return on a zero-beta stock?
Suppose you consider buying a share of stock at a price of $40. The stock is expected to pay a dividend of $3 next year and to sell then for $41. The stock risk has been evaluated at = –.5. c-1.
Using the SML, calculate the fair rate of return for a stock with a = –0.5.
Calculate the expected rate of return, using the expected price and dividend for next year.
Explanation / Answer
Rm = 12%
Rf = 4%
Er= Rf +(Rm- Rf) xbeta
= 4% +(12%-4%)x0
= 4%
Er= Rf +(Rm- Rf) xbeta
= 4% +(12%-4%)x-0.5
= 4% -4%
=0%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.