Suppose the yield on short-term government securities (perceived to be risk-free
ID: 2716271 • Letter: S
Question
Suppose the yield on short-term government securities (perceived to be risk-free) is about 5%. Suppose also that the expected return required by the market for a portfolio with a beta of 1 is 15.0%. According to the capital asset pricing model: What is the expected return on the market portfolio? (Round your answer to 1 decimal place.) What would be the expected return on a zero-beta stock? Suppose you consider buying a share of stock at a price of $60. The stock is expected to pay a dividend of $7 next year and to sell then for $63. The stock risk has been evaluated at (3 = -.5. Using the SML, calculate the fair rate of return for a stock with a (3 = -0.5. Calculate the expected rate of return, using the expected price and dividend for next year. (Round your answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Ans-
Risk free(Rf)=5%
Expected return on market (Rm)=15%
Beta ()=1
a)expected return on market portpolio=Rf+(Rm-Rf)
=0.05+1(0.15-0.05)
=15%
b)expected return on zero beta stock =Rf+(Rm-Rf)
=0.05+0(0.15-0.05)
=5%
C-1)fair rate of return =Rf+(Rm-Rf)
=0.05-0.5(0.15-.05)
=0
c-2)Expected rate of return =(dividend +price change/begining price)*100
=(7+3/60)*100
=16.67%
=11.11%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.