CH,8 1. A project has an initial cost of $40,000 and a four-year life. The compa
ID: 2711041 • Letter: C
Question
CH,8
1.
A project has an initial cost of $40,000 and a four-year life. The company uses straight-line depreciation to a book value of zero over the life of the project. The projected net income from the project is $1,300, $1,500, $1,700, and $4,500 a year for the next four years, respectively. What is the average accounting return?
5.63 percent
56.25 percent
8.89 percent
22.50 percent
11.25 percent
2.
What is the internal rate of return on an investment with the following cash flows?
29.92 percent
9.97 percent
37.13 percent
5.44 percent
12.38 percent
3.
What is the profitability index for an investment with the following cash flows given a 6 percent required return?
0.87
0.77
1.06
1.15
1.29
4.
8.46 percent; 7.29 percent; 8.59 percent
8.46 percent; 7.38 percent; 8.61 percent
8.54 percent; 7.29 percent; 8.61 percent
8.54 percent; 7.38 percent; 8.59 percent
8.54 percent; 8.23 percent; 8.61 percent
5. Drill Question
You’re trying to determine whether or not to expand your business by building a new manufacturing plant. The plant has an installation cost of $17.4 million, which will be depreciated straight-line to zero over its four-year life.
If the plant has projected net income of $1,755,000, $2,115,000, $1,974,000, and $1,296,000 over these four years, what is the project’s average accounting return (AAR)?
6.
What is the IRR of the above set of cash flows?
Year Cash Flow 0 –$118,000 1 40,900 2 42,100 3 48,450Explanation / Answer
1. Investment and income in each year are entered in a table as follows
Average accounting return = average of last column = 22.50%. So option d
2. After entering cash flows in an excel, IRR can be calculated using the formula
IRR(A1:A4) = 5.44%. So option d
3. Profitability Index = PV of future cash flows / Initial Investment
Enter cash flows in an excel and find the PV using the formula as
=NPV(A1:A3) = 24056.54
So Profitability Index = 24056.54 / 21000 = 1.15. So option d.
4. Enter cash flows in an excel sheet, MIRR with combination method can be calculated using the formula
=MIRR(A1:A6,10%,10%) = 8.59%
Reinvestment approach:
[t=5] cashflow = 8400x(1+10%)^4 + 19900x(1+10%)^3 + 43800x(1+10%)^2 +
+ 13500x(1+10%)^1 -4200/(1+10%) = 102815.1582
0 = -68000 + 102815.1582/(1+MIRR)^5
Solving equation we get: MIRR 8.54%
So option d.
Income Cost Return 1300 10000 13.00% 1500 10000 15.00% 1700 10000 17.00% 4500 10000 45.00%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.