At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of opera
ID: 2711486 • Letter: A
Question
At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.00. The operating cash flow is $58,000 in this case. Ignoring the effect of taxes, what are fixed costs? What will the operating cash flow be if output rises to 16,400 units. What will the operating cash flow be if output falls to 14,400 units? Please show steps. At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.00. The operating cash flow is $58,000 in this case. Ignoring the effect of taxes, what are fixed costs? What will the operating cash flow be if output rises to 16,400 units. What will the operating cash flow be if output falls to 14,400 units? Please show steps.Explanation / Answer
Degree Of Operating Leverage = Contribution /EBIT
2 = Contribution / 58000
Or Contribution = 58000 * 2 = 116000
Fixed Cost = Contribution - Operting Cash Flow = 116000 - 58000 = $58000
Fixed Cost will remain the same , only contribution changes with sales
At 16400 units, contribution = 116000 / 15400 * 16400 = 123532
Hence Operating Cash Flow = 123532 - 58000 = 65532
At 14400 units , contribution = 116000 / 15400 * 14400 = 108468
Hence Operating Cash Flow = 108468 - 58000 = 50468
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.