At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of opera
ID: 2711487 • Letter: A
Question
At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.00. The operating cash flow is $58,000 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for output levels of 16,400 units and 14,400 units? Please show steps. At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.00. The operating cash flow is $58,000 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for output levels of 16,400 units and 14,400 units? Please show steps.Explanation / Answer
Degree of operating leverage = Contribution margin / Operating income
2 =Contribution margin / Operating income
2 = Contribution margin / 58000
Contribution margin = 58000*2 i.e 116000
Fixed Cost = 116000-58000 i.e 58000
Contribution per unit = 116000/15400 i.e 7.5325
1) Output = 16400 units
Contribution = 16400*7.5325 i.e 123532.50
Operating casg flows = 123532.50-58000 i.e 65532.50
Degree of operating leverage = 123532.50/65532.50 i.e 1.8850
2) Output = 14400 units
Contribution = 14400*7.5325 i.e 108468
Fixed cost =58000
Operating Cash flows = 108468-58000 i.e 50468
Degree of operating leverage = 108468/50468 i.e 2.1492
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.