Rimier corp forecasts sales of 647,000for 2016. Assume the firm has fixed costs
ID: 2711730 • Letter: R
Question
Rimier corp forecasts sales of 647,000for 2016. Assume the firm has fixed costs of 245000 and variable costs amounting to 31% of sales. Operating expenses are estimated to include fixed costs of 26000 and a variable portion equal to 6.6% of sales. Interest expenses for the coming year are estimated to be 19000. Estimate rimier net profits before taxes for 2016. I dont think my answers are right . This is what I need sales revenue, fixed costs , variable costs, gross profit, fixed expense, variable expense, operating profit interest exoense( all fixed), and net profit before taxes
Explanation / Answer
sales revenue = 647000
Fixed costs = 245000
Variable costs = 31%*647000 = 200570
Fixed Operating expenses = 26000
Variable Operating expenses =6.6%*647000 = 42702
Interest expenses = 19000
Cost of Good Sold = Fixed costs + Variable costs - Fixed Operating expenses - Variable Operating expenses
Cost of Good Sold = 245000 + 200570 - 26000 - 42702
Cost of Good Sold = $ 376,868
Gross profit = Sales - Cost of Good Sold
Gross profit = 647000 - 376868
Gross profit = 270132
Fixed expense = 26000
variable expense = 42702
Operating profit = Gross profit - Fixed expense - variable expense
Operating profit = 270132 - 26000-42702
Operating profit = 201430
Interest expense( all fixed) = 19000
Net profit before taxes = Operating profit - Interest expense( all fixed)
Net profit before taxes = 201430 - 19000
Net profit before taxes = 182430
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.