Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.72 per share and sells fo
ID: 2712597 • Letter: E
Question
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.72 per share and sells for $31 a share.
If investors believe the growth rate of dividends is 3% per year, what is the opportunity cost of capital?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If investors' opportunity cost of capital is 10%, what must be the growth rate they expect of the firm?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If the sustainable growth rate is 7% and the plowback ratio is .5, what must be the return on equity ROE? (Round your answer to 2 decimal places.)
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.72 per share and sells for $31 a share.
Explanation / Answer
Answer:a Calculation of the opportunity cost of capital:
$31=$1.72(1+0.03)/(r-0.03)
31r-0.93=1.7716
r=8.71%
Answer:b Calculation of the growth rate they expect of the firm:
$31=$1.72(1+g)/(0.10-g)
$31=$1.72+1.72g/(0.10-g)
$3.1-31g=$1.72+1.72g
$1.38=32.72g
g=4.22%
Answer:c Calculation of the return on equity ROE:
g = return on equity ´ plowback ratio
7%=ROE*0.5
ROE=7%/0.5=14%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.