Your firm is contemplating the purchase of a new $636,000 computer-based order e
ID: 2712672 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $636,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its six-year life. It will be worth $43,000 at the end of that time. You will save $163,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $38,000 at the beginning of the project. Working capital will revert back to normal at the end of the project.
Required: If the tax rate is 30 percent, what is the IRR for this project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
Answer: Calculation of IRR:
First we calculate the annual depreciation of the new equipment.It will be:
Annual Depreciation charge=$636000/6=$106000
the after tax salvage value of the equipment is:
After tax salvage value=$43000(1-0.30)=$30100
Using the tax shield approach,the OCF is:
OCF=$163000(1-0.30)+0.30*106000=$114100+31800=$145900
NPV=0=-$636000+$38000+$145900(PVIFAr%,6)+[(30100-38000)/(1+IRR)6]
IRR=11.87%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.