Suppose you want to hedge a $290 million bond portfolio with a duration of 9 yea
ID: 2712965 • Letter: S
Question
Suppose you want to hedge a $290 million bond portfolio with a duration of 9 years using 10-year Treasury note futures with a duration of 6 years, a futures price of 107, and 113 days to expiration. The multiplier on Treasury note futures is $100,000. How many contracts do you buy or sell? (Round your answer to the nearest whole number.)
Suppose you want to hedge a $290 million bond portfolio with a duration of 9 years using 10-year Treasury note futures with a duration of 6 years, a futures price of 107, and 113 days to expiration. The multiplier on Treasury note futures is $100,000. How many contracts do you buy or sell? (Round your answer to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
For hedging,
Change in value of bond portfolio = change in value of short positions in futures( treasury)
290000000 * 9 = 107 * 6 * number of treasury position
= (29000000*9/6)/107 = 4065420.561
Number of contracts = number of treasury position/ multiplier = 4065420.561/100000 = 40.654
= short 41 contracts in treasury futures
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.