5. El Paso Company is planning to get a machine that will cost $14,000 and is ex
ID: 2713606 • Letter: 5
Question
5. El Paso Company is planning to get a machine that will cost $14,000 and is expected to last for 7 years. The company uses straight-line depreciation. The tax rate of El Paso is 31% and the proper discount rate in this case is 12%.Find the minimum pretax earnings per year that the machine must generate to become profitable.The machine is expected to have $4000 pretax earnings annually, with a standard deviation of $1000. Calculate the probability that the machine will turn out to be profitable. Show solutions.
Explanation / Answer
Machine cost = 14000
Annual Depreciation Expenses = (Machine cost - Salvage Value)/Useful Life
Annual Depreciation Expenses = (14000-0)/7
Annual Depreciation Expenses = 2000
Minimum Annual cash Flow = Machine cost / PVIFA(12%,7)
Minimum Annual cash Flow = 14000/4.563757
Minimum Annual cash Flow = $ 3067.65
Minimum pretax earnings per year = (Minimum Annual cash Flow - Annual Depreciation Expenses*tax rate )/(1-tax rate)
Minimum pretax earnings per year = (3067.65-2000*31%)/(1-31%)
Minimum pretax earnings per year = $ 3547.32
Z = (Minimum pretax earnings per year - Expected pretax earnings per year )/standard deviation
Z = (3547.32-4000)/1000
Z = -0.45268
Using Excel Formula
Probability = 1 -normsdist(z)
Probability = 1- normsdist(-0.45268)
Probability = 67.46%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.