A project that costs $4,150 to install will provide annual cash flows of $1,400
ID: 2713734 • Letter: A
Question
A project that costs $4,150 to install will provide annual cash flows of $1,400 for each of the next 8 years.
Calculate the NPV if the discount rate is 15%. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
How high can the discount rate be before you would reject the project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Calculate the NPV if the discount rate is 15%. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
NPV @ 15%
= 1400*PVAF ( 15%,8years) -4150
= (1400*4.4873) -4150
= 6282 - 4150 i.e 2132
2) Discount rate after which the project will be rejected
= 15% + 14.62 i.e 29.62%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.