A project is estimated to cost $454,730 and provide annual net cash flows of $74
ID: 2535023 • Letter: A
Question
A project is estimated to cost $454,730 and provide annual net cash flows of $74,000 for 10 years.
Determine the internal rate of return for this project, using the Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest table shown above.
%
Explanation / Answer
Internal rate of return is the rate at which the discounted outflow is equal to discounted inflow of project.
The rate can be found out as follows:
Discounted inflows sholud be equal to $454730.
So 74000 (x) = 454730
x = 454730 / 74000
x = 6.145
So the present value annuity factor = 6.145
As per the annuity table the value of 6.145 corresponds to $1 compunded at 10% for 10 years.
So the Internal Rate of Return = 10%
Year Cash Flow Present value Annuity Factor Discounted Cash Flow 0 (Immediately) (454730) 1 (454730) 1-10 74000 "x" 454730Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.