Evil Pop, Inc., has an average collection period of 58 days. Its average daily i
ID: 2713754 • Letter: E
Question
Evil Pop, Inc., has an average collection period of 58 days. Its average daily investment in receivables is $91,100. Assume 365 days per year.
What is the receivables turnover? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What are annual credit sales? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Evil Pop, Inc., has an average collection period of 58 days. Its average daily investment in receivables is $91,100. Assume 365 days per year.
Explanation / Answer
average collection period = (accounts receivables / credit sales) *365
58 = (1/receivables turnover ratio ) *365
receivables turnover ratio = 365/58 = 6.2931
receivables turnover ratio = 6.2931
credit sales/ receivables = 6.2931
credit sales / 91100 = 6.2931
credit sales = 573,301.72
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.