Assume the following information about projected cost and charges for a hospital
ID: 2713821 • Letter: A
Question
Assume the following information about projected cost and charges for a hospital in 2016: Fixed Costs = $10,000,000 Variable Cost per Inpatient Day = $200 Charge per Inpatient Day = $1,000. Initial Volume of 15,000 Inpatient Days
Back to the base case. Now assume this hospital has a sole payer, an HMO, which proposes an annual capitation payment of $200 for each of its 75,000 members for the inpatient stays. Past experience indicates the population served will average 0.2 inpatient days per year. What will be the total revenue on this contract? What will be the expected annual inpatient days? Construct the hospitals P&L statement on this contract. What is the hospital’s break-even point (volume) on this contract? Show your work. Interpret the result. (Suppose you need to explain to a health services manager) Yes or No. Will the hospital get profit if it operates in a volume higher than this break-even point?
Explanation / Answer
Projected Costs Chargeable in 2016
Fixed costs = $ 10,000,000
Variable costs per Inpatient Days = $200
Charge per Inpatient Day = $ 1000
Initial Volume = 15000 in patient days
Contract Proposed by HMO
Annual Capitation Payment = $ 200
Total Number members in HMO = 75000
Average Inpatient days = 0.2 per annum
Expected annual Inpatient Days = 75000 * 0.2 = 15,000
Total Revenue = 75000 * $200 = $ 15,000,000
Let X be the number of in-patient days required to make the hospital break-even. That is the total of variable costs and fixed costs equal zero. Then
$1000 * X - $ 200 * X - $ 10,000,000 = 0
$ 800 * X = $ 10,000,000
X = $ 10,000,000 / $ 800 = 12500 inpatient days
Hospital break-even point = 12500 inpatient days
The hospital gets an operating profit if it operates above the break-even point. The net profit may or may not happen depending on the levels of non-operating expenditure.
P&L Statement for the contract
Total Revenue from HMO
75000 * $ 200
$ 15,000,000
Total Variable Costs
75000 * 0.2 * $ 200
$ 3,000,000
Total Fixed Costs
$ 10,000,000
Operating Profit
Revenue – VC - FC
$ 2,000,000
As the above profit from the contract is same as that projected by the hospital, the contract is acceptable.
Total Revenue from HMO
75000 * $ 200
$ 15,000,000
Total Variable Costs
75000 * 0.2 * $ 200
$ 3,000,000
Total Fixed Costs
$ 10,000,000
Operating Profit
Revenue – VC - FC
$ 2,000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.