Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Carter Corporation\'s sales are expected to increase from $5 million in 2012 to

ID: 2716258 • Letter: C

Question

Carter Corporation's sales are expected to increase from $5 million in 2012 to $6 million in 2013, or by 20%. Its assets totaled $3 million at the end of 2012. Carter is at full capacity, so its assets must grow in proportion to projected sales. At the end of 2012, current liabilities are $1 million, consisting of $250,000 of accounts payable, $500,000 of notes payable, and $250,000 of accrued liabilities. The after-tax profit margin is forecasted to be 6%.

Assume that the company pays no dividends.

a) Under these assumptions, what would be the additional funds needed for the coming year? Write out your answer completely. For example, 5 million should be entered as 5,000,000. Round your answer to the nearest cent.


b) Why is this AFN different from the one when the company pays dividends? Please choose correct answer.

a. Under this scenario the company would have a lower level of retained earnings, which would decrease the amount of additional funds needed.

b. Under this scenario the company would have a higher level of retained earnings, which would reduce the amount of additional funds needed.

c. Under this scenario the company would have a higher level of retained earnings, which would reduce the amount of assets needed.

d. Under this scenario the company would have a higher level of spontaneous liabilities, which would reduce the amount of additional funds needed.

e. Under this scenario the company would have a lower level of retained earnings, which would increase the amount of additional funds needed.

Explanation / Answer

1.

S0 =$5,000,000

S1=$6,000,000

A0=$3,000,000

CL=$1,000,000

AP=$250,000

Notes payable(NP)=$500,000

AL=$250,000

Margin(M)=6%

Payout ratio(P) =0%

Retention ratio=100%

L0=spontaneous liabilities that are affected by sales

A0*/S0=3,000,000/5,000,000=0.60

L0/S0 = (AP+AL) / S0 = 500,000 / 5,000,000 = 0.10

S = S1-S0

AFN(additional funds needed) = (A0*/S0)S – (L*/S0)S – MS1(RR)

= 0.60S - 0.10S - 6%*S1*100%

=0.50S - 0.06S1

=0.50(S1-S0) -- 0.06S1

0.50(S1-S0) = 0.06S1

0.50(S1-5,000,000) = 0.06S1

0.44S1= 2,500,000

S1=5,681,818.18

Sales increase = 5,681,818.18 - 5,000,000

=$681,818.18 or 13.64% without additiona funds

2.

e. Under this scenario the company would have a lower level of retained earnings, which would increase the amount of additional funds needed.

a

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote