You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’
ID: 2717291 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’s tax rate is 30 percent. Debt: 9,000 6.4 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 20 years to maturity, selling for 107 percent of par; the bonds make semiannual payments. Common stock: 360,000 shares outstanding, selling for $54 per share; the beta is 1.10. Preferred stock: 14,000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currently selling for $74 per share. Market: 11 percent market risk premium and 4.4 percent risk-free rate. What is the company's WACC?
Explanation / Answer
Cost of debt (Pre tax) is the yield that is calculate as per excel as = rate(nper,pmt,pv,fv). nper = 20' pmt =6.4% of 1000 = 64, PV = 1070, fv =1000. Hence yield is =rate(20,64,-1070,1000) = 5.80%
The tax rate is 30%.
Hence Cost of debt= Rd = 5,80*(1-0.3) = 4.06% = 0.0406
Cost of Equity is given as per CAPM
Re = Rf + Beta * Market risk priemium.
Rf = 4.4%, Beta = 1.10 and Market risk premium = 11%
Re = 4.4 +1.10*11 = 16.5%= 0.165
Cost of prefered Shres is Divideded/ Current price
Rp = 4/74 = 0.0541 =5.41%
Total debt = 9000*1070 = 9,630,000
Total equity = 360,000*54 = 19,440,000
Total preferred capital = 14000*74 = 1,036,000
Total = $30,106,000
Weight of debt = Wd = 9,630,000/30,106,000 = 0.3199
Weight of equity = We = 19,440,000/30,106,000 = 0.6457
Weight of preferred Capital = Wp = 1-Wd-We = 0.0344
Hence WACC is given by Rd*Wd + Re*We + Rp*Wp
WACC = 0.0406*0.3199 + 0.165* 0.6457 + 0.0541* 0.0344
WACC = 0.1214 = 12.14%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.