You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’
ID: 2717557 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’s tax rate is 30 percent.
9,000 6.4 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 20 years to maturity, selling for 107 percent of par; the bonds make semiannual payments.
14,000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currently selling for $74 per share.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’s tax rate is 30 percent.
Explanation / Answer
YTM = [ Annual Interest +(Face Value-Market Price)/Years to maturity]/(Face value+2.Maketvalue)/3 interest payment/year = 64 Face value 1000 Market price = 1070 Years to maturity = 20 YTM = [64+(1000-1070)/20]/(1000+2*1070)/3 = 5.78% Post tax YTM =5.78*0.70 = 4.046 % Stock beta = 1.1 Risk free rate 4.40% Market risk premium= 11% Required return on stock = Rf +Rp*beta = 0.0440+0.110*1.1 = 16.50% Cost of stock =16.5% Preference Share Price= $74/share Dividend /share =$4 Cost of preference share = 5.41% Details Market Value Cost Weight Of Value Debt 9,630,000 4.046% 31.99% Stock 19,440,000 16.50% 64.57% Preference Share 1,036,000 5.41% 3.44% Total 30,106,000 WACC = 4.046%*31.99%+16.5%*64.57%+5.41%*3.44% = 12.13% So WACC of the company =12.13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.