Evil Pop, Inc., has an average collection period of 29 days. Its average daily i
ID: 2717604 • Letter: E
Question
Evil Pop, Inc., has an average collection period of 29 days. Its average daily investment in receivables is $69,300. Assume 365 days per year.
What is the receivables turnover? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What are annual credit sales? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Evil Pop, Inc., has an average collection period of 29 days. Its average daily investment in receivables is $69,300. Assume 365 days per year.
Explanation / Answer
Receivables turnover = Days in the period / Average collection period
= 365 / 29
= 12.5862 times
Annual credit sales = Days in the period * Average daily accounts receivable / Average collection period
= 365 * $69,300 / 29
= $872,224.14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.