The treasurer of a large corporation wants to invest $22 million in excess short
ID: 2718615 • Letter: T
Question
The treasurer of a large corporation wants to invest $22 million in excess short-term cash in a particular money market investment. The prospectus quotes the instrument at a true yield of 3.33 percent; that is, the EAR for this investment is 3.33 percent. However, the treasurer wants to know the money market yield on this instrument to make it comparable to the T-bills and CDs she has already bought. If the term of the instrument is 78 days, what are the bond equivalent and discount yields on this investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
EAR = [1+ (r/m)*m}-1
0.033 = [1+ (r / 4.68)*4.68]-1
(1.033)^4.68 = 1 + r/4.68
r = 3.29
Discount Yeild = [face value(f) - issue price(p) ] / issue price(p) *365/ maturity period *100
0.0329. = (22-p)/ p *365/78* 1 00
p= 21998433
The bond equivalent = 21998435
Discount =
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.