A bond currently sells for $1,060, which gives it a yield to maturity of 5%. Sup
ID: 2719084 • Letter: A
Question
A bond currently sells for $1,060, which gives it a yield to maturity of 5%. Suppose that if the yield increases by 50 basis points, the price of the bond falls to $1,035. What is the duration of this bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.
Duration: ?
Show work Please
A bond currently sells for $1,060, which gives it a yield to maturity of 5%. Suppose that if the yield increases by 50 basis points, the price of the bond falls to $1,035. What is the duration of this bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.
Explanation / Answer
The duration is given by the formula Pa-Pb/2(P0)(change in int.rates)
where Pa is the price when the interest rate is incremented = 1010
Where Pb is the price when the interes rate is decremented = 1110
Current bond price = P0 = 1060
Change in interest rates is 0.50% = 0.0050
hence Duration is (1010-1110) / (2*1060*0.0050) = 9.4340 years.
Hence duration is 9.4340 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.