A bond currently sells for $1,060, which gives it a yield to maturity of 5%. Sup
ID: 2719623 • Letter: A
Question
A bond currently sells for $1,060, which gives it a yield to maturity of 5%. Suppose that if the yield increases by 50 basis points, the price of the bond falls to $1,035. What is the duration of this bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.
Duration: ?
Show work Please
A bond currently sells for $1,060, which gives it a yield to maturity of 5%. Suppose that if the yield increases by 50 basis points, the price of the bond falls to $1,035. What is the duration of this bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.
Explanation / Answer
Current Price of Bond = $ 1060
Yield to Maturity = 5%
Change in yield = 50 basis points = 0.50%
Price of the bond = $ 1035
Change in Bond prices = $ 1035 - $ 1060 = - $ 25
Duration = - { (change in value of the bond)/change in yield in decimal)} / Current Price of bond
= -{- 25/ (0.055 – 0.05)} /1060
= (25/0.005)/1060
= 5000 / 1060 = 4.7169811 or 4.7170 (rounded off)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.