CAPM: You are given the following information about a company. Its current value
ID: 2720786 • Letter: C
Question
CAPM: You are given the following information about a company. Its current value in the stock market is $255 Million. The stock’s volatility (i.e., the standard deviation of its return) is 40% per year, and the correlation between its returns and the return on the market is 0.6.
The one-year risk free rate is 3% and the market’s risk premium is 6%. The volatility of the market’s return is 15% per year.
a. What is the company’s beta?
b. What is the company’s expected returns?
c. What is the company expected to be worth a year from now?
Explanation / Answer
(a) Beta = (Correlation b/w stock & market return x Stock volatility) / Market volatility
= (0.6 x 40%) / 15% = 1.6
(b) Expected return = Risk-free rate + Beta x Market risk premium
= 3% + 1.6 x 6%
= 3% + 9.6%
= 12.6%
(c) Expected value = $255 million x 1.126 = $287.13 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.