Jiminy’s Cricket Farm issued a 15-year, 6 percent semiannual bond 2 years ago. T
ID: 2722773 • Letter: J
Question
Jiminy’s Cricket Farm issued a 15-year, 6 percent semiannual bond 2 years ago. The bond currently sells for 95 percent of its face value. The company’s tax rate is 40 percent.
Suppose the book value of the debt issue is $60 million. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 15 years left to maturity; the book value of this issue is $35 million, and the bonds sell for 51 percent of par.
What is the company’s total book value of debt?
What is the company’s total market value of debt?
What is your best estimate of the aftertax cost of debt?
Jiminy’s Cricket Farm issued a 15-year, 6 percent semiannual bond 2 years ago. The bond currently sells for 95 percent of its face value. The company’s tax rate is 40 percent.
Suppose the book value of the debt issue is $60 million. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 15 years left to maturity; the book value of this issue is $35 million, and the bonds sell for 51 percent of par.
Explanation / Answer
Jimmy's 15 years bond= book value =$ 60m
Zero coupon book value =$ 35m
total book value of the debt= $ 60m+$ 35m=$ 95m
market value of 15 years bond= book value $ 60 m trading at 95% of face value = 60m*95%=$ 57m
market value of Zero coupon bond = 35m*51%=17.85
so total market value of debt= $ 57m+$ 17.85m=$ 74.85m
cost of debt= C/2+(F-P/n*2)/F+P/2
60/2+(100-95)/15*2)/100+95/2
30+0.17/97.5=30.94
tax= 40% after tax cost of debt= 30.94(1-Tax) 30.94*.60=18.56%
bonds book value is the bonds face value ,so the market value = 60*95%= $ 57 m
market value of Zero coupon bond =35m selling at 51% of face value = 35*51%= 17.85m
total market value of DEBT= $ 57m+$17.85m=$ 74.85m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.