MJSProblem 7-12 Nonconstant Growth Stock Valuation Assume that the average firm
ID: 2723287 • Letter: M
Question
MJSProblem 7-12
Nonconstant Growth Stock Valuation
Assume that the average firm in your company's industry is expected to grow at a constant rate of 4% and that its dividend yield is 5%. Your company is about as risky as the average firm in the industry and just paid a dividend (D0) of $1. You expect that the growth rate of dividends will be 50% during the first year (g0,1 = 50%) and 20% during the second year (g1,2 = 20%). What is the required rate of return on your company’s stock? What is the estimated value per share of your firm’s stock?
$
Explanation / Answer
Solution:
The required rate of return would be :
Current price can be calculted from dividend yield:
5% = dividend /Current market price
.05 = 1/x
Current market price = 1/.05
= $20
Ke = D1 /Po + G
Dividedn D0 = 1
Hence 1st year = 1* 1.5 = 1.5
2nd year = 1.8 in second year hence
Ke = 1.5 /20 +.2
Ke = 27.5%
Estimated value per share = 1.8 /( .275-.2)
= $24
Thank you.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.