OceanGate sells external hard drives for $230 each. Its total fixed costs are $3
ID: 2723394 • Letter: O
Question
OceanGate sells external hard drives for $230 each. Its total fixed costs are $30 million, and its variable costs per unit are $190. The corporate tax rate is 30%. If the economy is strong, the firm will sell 4 million drives, but if there is a recession, it will sell only half as many. What is the firms' degree of operating leverage (defined as the ratio of the percent change in EBIT to the percent change in sales)? If the economy enters a recession, what will be the firm's after-tax profit? (Enter your answer in millions.)Explanation / Answer
IF sale is 4 million, total revenue= 4*230=920 Million
Sales- variable cost- fixed cost=EBIT
920-190*4-30
EBIT=130Million
If there is a recession,2 million hard drives will be sold
Revenue= 2*230=460 Million
EBIT= 460-190*2-30
EBIT=50 million
%change in EBIT= (50-130)/130
=-61.54%
DOL= %change in EBIT/%change in Sales
= -61.54%/50%
DOL=-1.23
b.
In case recesion
EBIT= 50
Tax@30%= 50*30%=15
After tax profit=50-15
After tax profit=35 Million
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.