A T-bill that is 225 days from maturity is selling for $95,910. The T-bill has a
ID: 2724455 • Letter: A
Question
A T-bill that is 225 days from maturity is selling for $95,910. The T-bill has a face value of $100,000.
Calculate the discount yield, bond equivalent yield, and EAR on the T-bill. (Use 360 days for discount yield and 365 days in a year for bond equivalent yield and effective annual return. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Calculate the discount yield, bond equivalent yield, and EAR on the T-bill if it matures in 300 days. (Use 360 days for discount yield and 365 days in a year for bond equivalent yield and effective annual return. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.(e.g., 32.16))
a.Calculate the discount yield, bond equivalent yield, and EAR on the T-bill. (Use 360 days for discount yield and 365 days in a year for bond equivalent yield and effective annual return. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Discount yield=(face value- presemt price)/face value*(360/days from maturity)
=(100000-95910)/100,000*(360/225)=6.54%
BEY=(face value- presemt price)/present value*(365/days from maturity)
=(100000-95910)/95,910*(365/225)=6.63%
Effective annual return=[(1+(BEY/(365/time to maturity))^((365/time to maturity)]-1
=6.72%
If time to maturity is 300 days then
Discount yield=4.91%
BEY=4.98%
EAR=5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.